2016. március 2., szerda

5 szám, amitől feláll a szőr a karomon

Tudjátok vannak azok a zenék, amiket ha meghallotok, akkor egyből az égnek áll a kezeteken a szőr. Jobb esetben mindez odáig fajul, hogy elindul egy enyhe bizsergés az ujjaitokból, végigkúszik a kezeteken és valahol a fejed tetején ér véget.

A zene, legyen az bármilyen stílusú, megmozgatja az embert. Vannak azok a dallamok, amik ha megszólalnak, akkor boldogság, harag, őrület, vagy felfrissülés lesz rajtunk úrrá. Engem legjobban a klasszikus hangszereknek (hegedű, gitár, zongora, fúvósok) felszólalása mozgat meg leginkább. Az alábbi listából láthatjátok, hogy miket miért szeretek, és mik azok a zenék, amik teljesen a hatalmukba tudnak keríteni.
  •           A klasszikus új köntösben

Erre a legjobb példa a Star Wars 7-nek a trailer alatti zenéje. Ez szerencsére nem csak engem mozgatott meg, hanem nagyon sok rajongót is, akik között voltak olyanok, akik nagyon szép munkával összevágták az előzetes alatt hallható muzsikát. Ha belegondoltok, akkor nem sok hangszert használnak John Williamsék. A minimális zongora kezdés, aztán a dobok megszólalása, végül a vonósok becsatlakozása teljesen elvarázsol.

  •           Bármi ami Hans Zimmer

Hans Zimmer a modern kór egyik legnagyobb zeneszerzője. Nagyon sok filmnek (Oroszlánkirály, Gladiátor, Interstellar) és játéknak (CoD: Modern Warfare 2, Crysis 2) az OST-jét köszönhetjük neki. A nagy öregnek elképesztően jó stílusa van, nagyjából bármit tesz le az asztalra, az zseniális. Az általam választott Intelstellar szám azért tetszik különösen, mert az orgona egyszerűen átrepít egy másik univerzumba, egy fekete kockán keresztül.

  •          Csak úgy kiráz, méghozzá magyarul

Nem kell messzire mennünk, ha azt akarjuk, hogy valami hasson ránk, csak kellőképpen kell kutakodni. A Leander Rising zenekarra már az elején ráakadtam, amikor még Köteles Leander egyedül nyomta a világgal szemben. Azóta sok év eltelt, a zenekar is feloszlott, de amit maguk után hagytak, arról muszáj beszélni. Már az első lemezükön is ott volt a Szomorú vasárnap című szám, amit azt hittem nem lehet überelni bizsergetés szempontjából. A második lemezen viszont helyet foglalt a 27 év, ami egyszerre szép, szomorú és megrázó. Imádom. A szám közepén felhangzó hegedű szólótól teljesen kiráz a hideg, ahogy utána Leander belekezd a dühös és szomorú éneklésbe az teljesen letaglózó.

  •           Amikor őrülten jó a zene

A tavalyi év egyik legnagyobb mozis sikere nálam a Mad Max: Fury Road volt. Lenyűgöző látvány, hangulat, karakterek és ami fontos a mi szempontunkból: zene! A korábbiakkal ellentétben itt nem dominál a hegedű, meg a zongora, nincsenek klasszikus hangszerek. Itt őrült rohanás van, dobokkal, gitárokkal és néha egy-egy fúvós hangszerrel. Akárhányszor hallom az itt található zenét, mindig a hideg futkos a hátamon, és persze libabőrös lesz a kezem. Meg fel is tölt energiával!

  •          Csak egy játék…

      Manapság valamiért mindenki azt hiszi, hogy az olyan „apróságok”, mint a történet, vagy a zene nem számít a játékoknál. Éppen ezért sok kiadó nem is törődik az igazi minőséggel, csak a látványra és a tartalomra gyúrnak rá, még ha utóbbi ki is merül abban, hogy bogyókat gyűjtünk. Persze még most is bele lehet botlani elképesztő zenékbe, amiket szívesen hallgat meg az ember akár évekkel később is. Nálam az egyik ilyen, ami nem mellesleg mindig felhergeli a kezeimen található szőrszálakat, az Aion: Tower of Eternity OST albumán található. Hallgassátok meg, szerintem megéri. 


  •           Plusz egy: amikor látnod is kell mellé

A fentebb található zenék szerintem bármikor meghallgathatóak, nem igénylik magát a videót, vagy filmrészletet, esetleg a játékot, ahhoz hogy élvezni lehessen. Ha egy zeneszerető embernek megmutatod az Interstellar zenéjét, úgy hogy nem látta a filmet, akkor is ugyanúgy fogja élvezni, mintha rajongó lenne. Viszont nem szabad elmenni az olyan alkotások mellett, amik egyszerűen igénylik a látványt, és ettől lesznek csodálatosak, ettől lesz igazán hidegrázásunk. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése