Mi az oka annak, hogy Hollywood az utóbbi időben nem akar rámozdulni a játék adaptációkra, vagy ha mégis bejelentenek valamit, akkor folyamatosan csúszik az?
A film piacban lassan már minden területet lefednek a készítők. A néhány éve felkapott képregényfilmek előtt mindenki akciófilm mániás volt, az előtt pedig a Western volt a menő. Vajon eljön az idő, amikor a játékokból készült filmekre fognak rámozdulni a nagy amerikai stúdiók?
Nem valószínű.
Lássuk be, hogy egy játékot elég nehéz átültetni filmre. Egy sima FPS, vagy slasher játékideje is több órányi, míg egy film maximum 2 órát ölelhet fel, mert utána már baromira nem érdekel senkit. Ennyi idő alatt fel kell építeni az alapuniverzumot, a karaktereket és meg kell teremteni a feszültséget is. A legtöbb ilyen film éppen azon bukik el, hogy valamelyik pontját nem tudja teljesíteni. Persze a helyzeten az se sokat segít, hogy a játékos-filmeket megpróbáljuk összekötni a méltán nem túl népszerű Uwe Boll nevével is.
Elszórtan azonban vannak jó megoldások. Ezek éppen azért lehetnek élvezhető filmek, mert nem akarnak görcsösen ragaszkodni az adott univerzumhoz, inkább csak súrolják azt. Persze most mindenki furán fog nézni, ha azt mondom, hogy például a Hitman film egészen élvezhető volt. És ez azért lehetséges, mert nem ragaszkodtak görcsösen az alapanyaghoz, hanem megpróbálták az egyszerű világba beépíteni a sztorit.
Rossz példa? Max Payne.
Ahol a karakterek megvannak, ahol mindent próbáltak lemásolni, és mindezt baromira nem sikerült. Talán nem is meglepő az imdb 5,4-es értékelés...
Azonban nem csak ezért kockázatos játékokból készült filmeket gyártani. A mi generációnk az, amelyik már szívesebben tölt le valamit a netről, minthogy elmenjen moziba. Valahol ezt meg lehet érteni, nem mindenkinek van 1500-2000 forintja arra, hogy megnézzen valamit a filmszínházban. Éppen ezért a studiók úgy gondolkodnak, hogy olyan történeteket visznek a vászonra, amelyek minél szélesebb közönséget próbálnak megmozgatni. Az utóbbi pár hétben is ilyen filmeket láthattunk, az Interstellar-ral, a Fury-val, de a Drakulás rémálmot is mondhatnám.
Persze látják a pénzt Hollywoodban is, és már megvannak azok az eszközök, amik bevonzhatják a mi generációnkat is. Ezt úgy hívják, hogy látvány. Ami miatt valóban megéri elmenni a moziba, mert otthon ezt nem tudod reprodukálni.
Így nem is meglepő, hogy olyan gigászi produkciók, mint az Assassin's Creed, a Metal Gear Solid, vagy a Mass Effent megkapják a saját filmjüket. Egyszer, valamikor. Addig pedig lesz egy új Hitman, egy Warcraft és jobb esetben egy érdekes Uncharted film...